Pénztárválasztó

Gondolj a holnapra! Használd ki a lehetőségeidet!

Lássuk összefoglalva, mit kell tudnunk:


A nyugdíjrendszer története röviden:

1975-1998 január 1.-ig Állami nyugdíj:

Felosztó - kirovó rendszerben működött. Azaz amit az akkori aktív dolgozóktól levontak, rögtön ki is fizették az éppen nyugdíjas korosztálynak. Ez a forma a régi rendszerben meglévő minimális munkanélküli arány (kötelező foglalkoztatás, büntetett munkakerülés), az aktív dolgozók mainál magasabb és nyugdíjasok kisebb száma miatt megfelelően működött.

Azonban az 1950-55 közötti abortusz tilalom miatti "bébi bumm" későbbi hatása (ők vonulnak most nyugdíjba!) és a rendszerváltás után megnövekedett munkanélküliség (amely kihatással volt a korai nyugdíjaztatásra is). A nyugdíjasok emelkedő aránya (az orvostudomány fejlődésével is), kevesebb gyermek születés, felborította az addig is borotvaélen táncoló nyugdíjrendszert. Amely ebben a formában egyre kevesebb nyugdíjat eredményezett és eredményez azóta is.

1998. január 1.-től ennek megállítására bevezették a "hárompilléres" nyugdíjrendszert:

1.) Az állami:

Az életkor és a választhatóság feltételei szerint továbbra is 9.5%-ot az államkasszába fizetnek illetve vonnak le a bruttó fizetésből.

2.)Magánnyugdíj:

Akik választhatták (és választották is!) illetve életkoruk szerint már kötelezően ide lettek sorolva azoktól 1,5%-ot az államkasszába és 8%-ot(!) egyéni magánnyugdíj számlára utalnak a bruttó bérből.

3.) Önkéntes nyugdíjpénztár:

A dolgozó plusz megtakarításként fizetheti a nettó béréből (illetve egyes munkaadó a cafetéria kibővítésével juttatásként fizetheti a dolgozójának nyitott, vagy meglévő önkéntes nyugdíjpénztári számlájára)



Ez az új rendszer biztosítja, hogy mindenki (függetlenül az aktív dolgozók arányától) megfelelő mértékű, előre kalkulálható nyugdíjhoz jusson, illetve saját megtakarítása lévén többféle módon rendelkezzen annak felhasználásáról, biztosíthatja (kiegészítheti) házastársa nyugdíját, örökölhetőségével pedig családja jövőjét tudhatja biztonságban.



Jelenleg 19 nyugdíjpénztár működik a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) ellenőrzése mellett. Többségük nyitott, bárki lehet tagja, szabadon választható és fél évente átlépéssel megváltoztatható. Az átlépés pénztári adminisztrációs díja a nyugdíjszámlán lévő összegből kerül levonásra, összege a pénztári számla egyenlegének 1 ezreléke (maximum 5 000 Ft) lehet - ami kedvező pénztárváltásnál akár egy hónap alatt megtérülhet.

A pénztárak a befizetett összegeket kötvényekbe illetve (államilag behatárolt) részvényekbe fektetik. Kötelező hozamgaranciát vállalva a számla tulajdonosának.

A számlán lévő pénz nyugdíjba vonuláskor, kiegészítésként az állam által biztosított nyugdíjat, többféle módon felhasználható. Erről másik oldalunkon  tájékozódhat.

>tovább az oldalra>



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 1
Heti: 3
Havi: 21
Össz.: 18 579

Látogatottság növelés
Oldal: a nyugdíjrendszer ismertetése
Pénztárválasztó - © 2008 - 2024 - penztarvalaszto.hupont.hu

A HuPont.hu-nál a honlap készítés egyszerű. Azzal, hogy regisztrál elkezdődik a készítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »